
Drewno opałowe lub kominkowe musi być dobrze wysuszone
Parametrem wartości kalorycznej drewna opałowego jest zawartość energii w każdym metrze sześciennym (objętość) i kilogramie (masa). Optymalne drewno opałowe powinno mieć zawartość wilgoci poniżej 20%. Wilgotność na poziomie 30% obniża wartość kaloryczną o 9%.
Klon
Klon jest bardzo uniwersalnym gatunkiem. Jest to popularne drewno do produkcji mebli. Stosunkowo rzadko wykorzystywany jest jako drewno opałowe.
Wartość kaloryczna: 1900 kWh / m3 i 4,1 kWh / kg.
Brzoza
Drewno brzozowe jest często używane do palenia w kominku, ponieważ nie pęka podczas suszenia. Pali się lekko niebieskawym płomieniem i ma przyjemny, charakterystyczny zapach. Pod względem objętościowym brzoza ma około 85% wartości kalorycznej drewna bukowego. Jeśli chodzi o wagę, to jest to około 105%. Czas schnięcia: 1,5 roku.
Wartość kaloryczna: 1900 kWh / m3 i 4,3 kWh / kg.
Buk
Najpopularniejsze drewno opałowe. Łatwe do przygotowania i przechowywania o wysokiej wartości kalorycznej. Doskonałe do kominka i jako drewno opałowe do pieców. Czas schnięcia: około 2 lata.
Wartość kaloryczna: 2200 kWh / m3 i 4,1 kWh / kg. Jeden metr sześcienny (m3) odpowiada ok. 210 l oleju opałowego.
Dąb
Bardzo dobre drewno opałowe. Jednak ze względu na wysoką zawartość garbników, dąb musi schnąć dłużej niż inne gatunki drewna. Spalanie garbników wymaga wysokich temperatur, co jest możliwe tylko w przypadku wysuszonego dębu. Dąb wymaga więcej tlenu niż np. drewno bukowe. Czas schnięcia 2,5 – 3 lata.
Wartość kaloryczna: 2100 kWh / rm; 4,2 kWh / kg.
Olcha
Olcha jest drzewem liściastym o najniższej wartości kalorycznej. Stare drewno – nawet świeżo ścięte – pali się stosunkowo dobrze, ale nie jest zalecane jako drewno opałowe. Czas schnięcia: 1,5 roku.
Wartość opałowa: 1500 kWh / m3 i 4,1 kWh / kg.
Jesion
Drewno jesionowe ma bardzo dobrą wartość kaloryczną, podobnie jak drewno dębowe i bukowe. Są one jednak trudne do rozdzielenia, dlatego nie są popularnym paliwem. Ze względu na swoją wysoką twardość jesion jest ogólnie uważany za wartościowe drewno. Czas schnięcia: 2 lata.
Wartość kaloryczna: 2100 kWh / m3 i 4,2 kWh / kg.
Świerk
Ze względu na wysoki stopień żywicowania, drewno to powoduje iskrzenie podczas spalania, dlatego nadaje się do palenia tylko w zamkniętych piecach. Drewno to łatwo się zapala i ma tendencję do rozszczepiania się. Dlatego świetnie sprawdza się jako rozpałka. Świerk jest idealnym materiałem na drewno opałowe, ponieważ jest o 30% tańszy niż drewno liściaste; drewno świerkowe schnie znacznie szybciej i jest łatwiejsze w obróbce. Dodatkową zaletą jest szybkie odnawianie się zasobów świerkowych.
Wartość kaloryczna: 1600 kWh / m3 i 4,4 kWh / kg.
Sosna
Jak wszystkie rodzaje drewna miękkiego, powoduje iskrzenie podczas spalania, dlatego idealnie nadaje się do spalania w zamkniętych piecach. Drewno sosnowe jest łatwe do zapalenia i ma tendencję do rozszczepiania się, więc dobrze sprawdza się jako drewno opałowe. Sosna, jak wszystkie gatunki drewna miękkiego, pali się bardzo szybko i nierównomiernie, co wynika z małej gęstości drewna.
Wartość kaloryczna: 1700 kWh / m3 i 4,4 kWh / kg.
Modrzew
Jak wszystkie rodzaje drewna miękkiego, powoduje iskrzenie podczas spalania, dlatego idealnie nadaje się do palenia w zamkniętych piecach. Drewno modrzewiowe łatwo się zapala i ma tendencję do łupania, dlatego bardzo dobrze sprawdza się jako drewno opałowe.
Wartość kaloryczna: 1700 kWh / m3 i 4,4 kWh / kg.
Jodła
Jak wszystkie rodzaje drewna miękkiego, podczas spalania powoduje iskrzenie, dlatego idealnie nadaje się do palenia w zamkniętych kominkach. Drewno łatwo się zapala i jest wrażliwe na rozszczepianie, dlatego bardzo dobrze sprawdza się jako rozpałka.
Wartość kaloryczna: 1500 kWh / m3 i 4,4 kWh / kg.
Wierzba energetyczna
Większość gatunków wierzb to drzewa szybko rosnące. Roczne szczyty osiągają 1,5-2 m. Nie są rzadkością. Drewno wierzbowe jest stosunkowo rzadko używane jako drewno opałowe. W przyszłości, ze względu na szybki wzrost drzew, możliwa będzie uprawa wierzby jako rośliny rolniczej w celu uzyskania zrębków drzewnych.
Wartość kaloryczna: 1400 kWh / m3 i 4,1 kWh / kg.