
Profesjonalne doradztwo i darmowa wycena - klimatyzacja Piotrków Trybunalski
W kolejnych punktach opowiemy o głównych aspektach, które są ważne przy wyborze klimatyzatora:
Do czego będzie służył klimatyzator?
Wybierając klimatyzator, należy najpierw zadać sobie pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od klimatyzatora. Jak często i gdzie chcesz go używać. Oczywiście większość ludzi potrzebuje klimatyzatora przede wszystkim do chłodzenia, ponieważ ostatnie kilka miesięcy letnich było bardzo ciepłych. Jednak czy wiesz, że wszystkie nowoczesne klimatyzatory inwerterowe mogą nawet ogrzewać? Można powiedzieć, że klimatyzatory są również pompami ciepła typu powietrze-powietrze i wielu konsumentów wykorzystuje je już do ogrzewania.
Jaki typ klimatyzatora należy wybrać?
Jeśli planujesz zakup klimatyzatora do zamieszkanego domu, mieszkania lub regularnie używanego domku letniskowego, wybierz standardowe urządzenia typu Split ze stałym podłączeniem. Urządzenia te stanowią system składający się z jednostki wewnętrznej (parownik) i jednostki zewnętrznej (sprężarka/wymiennik). Podstawowy podział to podział na mono- i multisplit. Systemy mono-split składają się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej i są przeznaczone do chłodzenia jednego konkretnego pomieszczenia. W przypadku urządzeń typu multi-split do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć do 5 jednostek wewnętrznych, w zależności od wydajności, dzięki czemu mogą one realizować zadania klimatyzacji kilku pomieszczeń jednocześnie.
W zależności od umiejscowienia jednostki wewnętrznej klimatyzatory dzieli się na ścienne (standardowa konstrukcja na pionowej ścianie), kasetonowe (wbudowane w sufit), przypodłogowe (podobne do grzejników – najbardziej odpowiednie rozwiązanie na poddaszu, gdzie jest zbyt mało pionowych ścian), kanałowe (jednostki ukryte, gdzie widoczne są tylko kratki wlotu i wylotu powietrza) oraz podsufitowe (podwieszane pod sufitem).
Najlepsze klimatyzatory ogrzewają i chłodzą
Jak wspomniano powyżej, „nowoczesne klimatyzatory inwerterowe działają na zasadzie pompy ciepła powietrze-powietrze, dzięki czemu mogą nie tylko chłodzić powietrze, pobierając ciepło z pomieszczenia i źródeł ciepła, ale także je ogrzewać. Dlatego klimatyzatory te nadają się głównie do pracy całorocznej. Większość z nich może efektywnie pracować w temperaturach zewnętrznych około -15°C, a niektóre nawet do -20°C, dzięki czemu nie trzeba się martwić o utratę komfortu i wygody cieplnej nawet w miesiącach zimowych. Klimatyzacja lub klimatyzacja z pompą ciepła typu powietrze-powietrze umożliwia osiągnięcie tego celu głównie dlatego, że temperatura parowania czynników chłodniczych w rurach obiegu czynnika chłodniczego jest niższa niż temperatura powietrza zewnętrznego. W rezultacie z powietrza zewnętrznego pobierane jest ciepło (energia), które podczas ogrzewania jest przekazywane do ogrzewanego pomieszczenia (podczas chłodzenia ciepło jest pobierane do wewnątrz i oddawane na zewnątrz). Przekazanie ciepła do wyższej temperatury jest w tym przypadku możliwe głównie dzięki sprężaniu pary czynnika chłodniczego w sprężarce, podczas którego jest ona również podgrzewana. Rozwiązanie to niewątpliwie pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości energii, a co za tym idzie – kosztów.
Czy potrzebne są dodatkowe funkcje?
W najnowszych typach klimatyzatorów można również skorzystać z technologii jonizacji, oczyszczania powietrza lub na przykład z trybu chłodzenia bezwietrznego bez przeciągów. Obecnie każdy klimatyzator jest wyposażony w skuteczny filtr, który zatrzymuje cząsteczki powietrza o określonej wielkości i zazwyczaj różni się głównie gęstością i budową tego „sita”. Niektóre z nich oferują jednak technologię jonizacji jako uzupełnienie tego rozwiązania, która pomaga usuwać wirusy i bakterie, w połączeniu z różnymi typami i mocami oczyszczania powietrza. Jeśli preferujesz wysoki komfort i nie lubisz przeciągów, to zdecydowanie powinieneś rozważyć zakup urządzeń, które posiadają funkcję chłodzenia bezwietrznego w trybie bez przeciągów. Urządzenia bezwietrzne mają perforowaną obudowę (do 21 000 mikrootworów), przez którą zimne powietrze rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach.
Wśród wielu innych dodatkowych funkcji oferowanych przez urządzenia klimatyzacyjne można wymienić na przykład łączność Wi-Fi, a tym samym możliwość sterowania i monitorowania z dowolnego miejsca, czy inteligentne czujniki, które wykrywają aktywność osób w pomieszczeniach lub mogą monitorować bieżące zmiany liczby osób w pomieszczeniu, ich położenie, ruch i chwilową nieobecność, a na podstawie tych danych oszacować rzeczywiste zapotrzebowanie na natychmiastowe działanie urządzeń klimatyzacyjnych.
Jaką wydajność należy wybrać i jaka jest wydajność klimatyzatora?
Począwszy od wyboru, co według użytkownika powinno być w stanie osiągnąć wybrane urządzenie, gdzie mają być umieszczone jednostki wewnętrzne itp. istnieje kilka opcji wyboru wydajności urządzenia. Wydajność urządzenia musi być dopasowana do strat ciepła (w przypadku ogrzewania) i mocy cieplnej (w przypadku chłodzenia). Nie nadaje się on na przykład do pomieszczenia grzewczego o stratach ciepła 5,5 kW, do klimatyzatora lub pompy ciepła o mocy 3,5 kW itd. W celu uzyskania porady dotyczącej wyboru klimatyzacji należy zawsze skontaktować się z firmą specjalistyczną, taką jak Klimaprof wykonującą klimatyzację w Piotrkowie Trybunalskim. Przy określaniu wydajności chłodniczej jako podstawową, ale bardzo zgrubną wskazówkę można przyjąć standardowe izolowane pomieszczenia bez znaczącej wymiany ciepła (orientacja budynku, duże powierzchnie przeszkleń, inne źródła ciepła…), np. powierzchnię podłogi o standardowej wysokości do 3 m.
Dlatego też, jeśli chodzi o efektywność urządzenia, należy skupić się na parametrach SEER i SCOP. Współczynnik chłodzenia (SEER) i współczynnik ogrzewania (SCOP) wyrażają sezonową efektywność energetyczną. Im wyższe liczby, tym wyższa efektywność energetyczna urządzenia.
_______ Artykuł Partnerski
Powyższa publikacja powstała we współpracy z Klimaprof z Piotrkowa Trybunalskiego.
https://klimatyzacja.piotrkowtrybunalski.eu