
Czy znasz metodę Easyway?
Duży odsetek palaczy nie rzuca palenia z obawy przed przybraniem na wadze. Ich obawy wydają się uzasadnione, gdyż u dużej grupy osób rzucających palenie zaobserwowano przyrost masy ciała. Jakie są tego powody? Proste. Palenie często zastępuje małe posiłki w ciągu dnia, towarzyszy w rozmowie, przy kawie, w chwilach stresu itp.
Kiedy dana osoba przestaje palić, czuje, że coś jej umyka. Wiele osób radzi sobie z tym poprzez częstsze jedzenie lub podjadanie. Na efekty nie trzeba długo czekać. Bo o ile papieros to zastrzyk szkodliwych substancji chemicznych, to chipsy czy czekoladki, oprócz porcji chemii i cukrów prostych, zawierają dużą dawkę kalorii. – wyjaśnia ekspert zajmujący się zdrowym żywieniem.
Czy można uniknąć zbędnych kilogramów?
Możesz pozbyć się każdego uzależnienia, zastępując je innym. Jeśli podjadanie staje się substytutem palenia, warto działać zawczasu. Nie ma sensu walczyć z jednym szkodliwym nawykiem, zastępując go innym niezdrowym. Chęć na papierosa czy przekąskę (o ile nie wynika ona z prawdziwego głodu) można skutecznie stłumić – wyjdź na spacer lub zacznij ćwiczyć. Dobrym rozwiązaniem jest przejście na zdrową, zbilansowaną dietę.
Jeśli brak czasu nie pozwala na samodzielne przygotowywanie posiłków i regularną aktywność fizyczną, warto poszukać odpowiedniej metody na rzucenie palenia. Uzależnienie jest rodzajem choroby, dlatego zaleca się szukanie pomocy u specjalistów. Nie ma się co oszukiwać – prawie nikt nie jest w stanie samodzielnie porzucić nawyku, który wykształcił się przez lata.
Metoda Allena Carra
Sam Allen Carr przez ponad trzydzieści lat nie mógł zrezygnować z papierosa. W końcu samodzielnie opracował skuteczną i prostą metodę rzucania palenia, która jest obecnie znana pacjentom jego klinik na całym świecie. Jaki jest jego sekret? Brzmi to prosto, ale filozofia metody Easyway skupia się na tym, dlaczego ludzie palą. Dlatego sprzeciwia się wszelkim metodom leczenia, które polegają na ciągłym przypominaniu, dlaczego nie należy palić.
„Metoda ta zakłada, że podstawą leczenia jest dowiedzenie się, co palacz naprawdę myśli, że nałóg mu daje, a następnie pokazanie mu, że to postrzeganie jest błędne” – wyjaśnia ekspert.
– Palacze tkwią w nałogu, ponieważ uważają, że jest to dla nich źródło ulgi, że bez papierosów będą zestresowani, spięci, nie będą cieszyć się życiem, przytyją, będą przeżywać koszmar zanim przestaną, więc nie ma sensu próbować. To wszystko są złudzenia, na których skupia się metoda Easyway. Jej autor, Allen Carr, obala je wszystkie za pomocą prostych i racjonalnych tez. Palacz, który uświadomi sobie ten nonsens, jest o wiele bardziej skłonny rzucić palenie. Kiedy zrozumie, że nic nie traci rzucając palenie, nie będzie musiał niczym zastępować papierosów, a więc nie przybierze na wadze. – dodaje.
Metoda ta daje palaczowi pewność, że jeśli tylko w pełni zrozumie działanie pułapki nikotynowej i będzie postępował zgodnie z instrukcjami, bez problemu poradzi sobie ze swoim problemem. Metoda Easyway skutecznie walczy z psychicznym uzależnieniem od nikotyny i wewnętrzną chęcią palenia. Dzięki temu eliminuje negatywne skutki uboczne, tj. stres, ciągły głód i wyczerpanie. Jest to świetny sposób na zaskakująco łatwe wyjście z uzależnienia.